Kakaový dort s mandlemi

Rozpočet:

Korpus: 7 žloutků, 3 lžíce horkého rumu, 210 g třtinového cukru, 70 g hladké mouky, 120 g strouhaných oloupaných nasucho opražených mandlí, 2 vrchovaté lžíce kakaa, 1 balíček prášku do pečiva, 140 g rozpuštěného másla, 7 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru.

Krém: Zbytky nastavovaného máslového krému z cukroví: karamelový a se salkem.

Poleva: 200 g hořké čokolády, 50 g másla, 200 ml smetany ke šlehání.

Ostatní: Máslo na vymazání a strouhanka na vysypání dortové formy o průměru 23 cm.

Rum na postříkání, višňový džem, nahrubo drcené oloupané mandle (asi 100 g), hrst drcených mandlí v čokoládě, koupená čokoládová srdíčka a kousek marcipánu na čísla.

Postup:

Dortovou formu vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a uložíme do chladničky.

Strouhané mandle promícháme s prosátou moukou, kakaem a práškem do pečiva. Žloutky ušleháme s krupicovým cukrem a horkým rumem do husté pěny. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a zašleháme do něj vanilkový cukr. Do žloutkového krému pak střídavě přidáváme sypkou směs, sníh z bílků a rozpuštěné zchladlé máslo. Polotekuté těsto vlijeme do připravené dortové formy a pečeme při 160°C po dobu 60 minut. Upečený korpus necháme chvíli stát ve formě, pak jej překlopíme na kuchyňskou mřížku a necháme zchladnout. Vychladlý korpus dvakrát prořízneme, postříkáme rumem, promažeme džemem a zbytky krémů (trochu odložíme) a sestavíme. Celý povrch dortu potřeme slabou vrstvou odloženého krému a uložíme korpus na dvě hodiny do chladničky.

Na polevu rozpustíme nad párou hořkou čokoládu s máslem, odstavíme a vmícháme smetanu. Polevou potřeme celý povrch dortu, částečně posypeme a částečně potáhneme drcenými mandlemi a dozdobíme čokoládovými srdíčky a marcipánovými čísly.

Poznámka:

Loni jsem si čísla přehodila a udělala se o 9 let mladší, letos přehazování nepomohlo, mohla jsem je jenom obrátit vzhůru nohama.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.