Krémy

NASTAVOVANÝ KRÉM I. (základní)

Z 250 ml mléka, 20 g hrubé mouky, 1 žloutku a vanilkového cukru uvaříme hustou kaši. 200 g másla umícháme s 200 g moučkového cukru, přidáme zchladlou kaši a dobře vymícháme nebo vyšleháme.

NASTAVOVANÝ KRÉM II. (základní)

Z 300 ml mléka, 30 g hrubé mouky a ½ balíčku vanilkového cukru uvaříme hustou kaši. 150 g másla umícháme se 120 g moučkového cukru, přidáme zchladlou kaši a dobře vymícháme nebo vyšleháme.

NASTAVOVANÝ KRÉM III. (základní)

Uvaříme kaši z 250 ml mléka, 2 vrchovatých lžic pískového cukru a 2 vrchovatých lžic polohrubé mouky a necháme zchladnout.

250 g másla a 125 g moučkového cukru vyšleháme do pěny a po částech zašleháme zchladlou kaši. Nakonec přidáme podle chuti rum nebo libovolný likér (není nutný).

Pozn.: Pokud se máslový krém srazí, napravíme ho tak, že rozehřejeme máslo a hodně teplé přiléváme do sraženého krému a znovu vyšleháme, totéž lze i s použitím čokolády. Mísu s krémem můžeme rovněž postavit do vodní lázně, nechat krém nahřát a znovu vyšlehat.

NASTAVOVANÝ KRÉM DIA (základní)

Uvaříme kaši z 250 ml mléka, 1 rovné lžíce sladidla pro diabetiky a 2 vrchovatých lžic polohrubé mouky, necháme zchladnout.

250 g másla vyšleháme do pěny s 1 lžičkou sladidla pro diabetiky a po částech zašleháme zchladlou kaši.

ANANASOVÝ KRÉM

Nastavovaný krém II. smícháme s jednou menší konzervou nadrobno nakrájeného okapaného ananasu.

BANÁNOVÝ KRÉM

200 ml mléka a 30 g hladké mouky uvaříme na hustou kaši. 100 g moučkového cukru, 100 g másla a 30 g strouhané čokolády dobře umícháme, přidáme vychladlou kaši, 3 nastrouhané banány a vyšleháme krém.

BÍLKOVÝ KRÉM SE ŠLEHAČKOU

250 ml smetany ušleháme a přidáme 20 g moučkového cukru. Ze 2 bílků ušleháme tuhý sníh, do kterého přidáme 80 g krupicového cukru. Ještě chvíli šleháme a pak opatrně smícháme se šlehačkou. Můžeme přidat strouhanou čokoládu, ořechy, nebo trochu rumu.

BORŮVKOVÝ KRÉM S TVAROHEM

30 g moučkového cukru, 200 g borůvek a 100 ml vody svaříme na hustý sirup. 500 g tučného měkkého tvarohu rozšleháme s 210 g krupicového cukru, 250 ml zakysané smetany a kůrou z 1 limetky. Vmícháme 6 plátků želatiny připravené podle návodu, 200 g celých borůvek, zchladlý borůvkový sirup a 300 ml dotuha ušlehané smetany. Hotový krém necháme vychladit.

CITRÓNOVÝ KRÉM

Nastrouháme kůru z 5 chemicky neošetřených citrónů a rukama ji promneme s 240 g moučkového cukru. Postupně přimícháme 4 vejce a nakonec 150 ml citrónové šťávy. Směs šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí a pak ji necháme zchladnout asi na 55°C. Potom do směsi po kouscích zašleháme ručním elektrickým šlehačem 350 g změklého másla. Vyšleháme do husté pěny a necháme krém vychladit.

ČOKOLÁDOVÝ KRÉM I.

500 ml smetany ke šlehání, 150 g nalámané čokolády a 3 žloutky vaříme za stálého míchání do zhoustnutí. Necháme vychladit a vyšleháme do pěny.

ČOKOLÁDOVÝ KRÉM II.

200 g změklého másla třeme se 150 g moučkového cukru, postupně zamícháme 3 žloutky a 50 g změklé čokolády na vaření. Vyšleháme do pěny.

ČOKOLÁDOVÝ KRÉM III.

100 g másla třeme s 50 g moučkového cukru do pěny, přidáme 3 lžíce strouhané čokolády, a to podle potřeby: hořkou, mléčnou, bílou, nugátovou, kokosovou, … Nakonec můžeme dochutit lžičkou rumu.

ČOKOLÁDOVÝ KRÉM IV.

250 g změklého másla třeme s 30 g kakaa a 50 g rozpuštěné zchladlé hořké čokolády. Ve vodní lázni ušleháme 2 žloutky, 2 vejce a 170 g moučkového cukru do pěny, vyjmeme z lázně a šleháme do zchladnutí. Vaječný krém nakonec po částech přidáváme do máslového krému a dobře vymícháme.

ČOKOLÁDOVÝ KRÉM BÍLÝ

100 ml smetany ke šlehání a 100 ml Salka přivedeme k varu. Přidáme 70 g nalámané bílé čokolády a za stálého míchání ji necháme rozpustit. Ve 100 ml smetany rozšleháme 2 žloutky, špetku soli a vrchovatou lžíci vanilkového pudinku. Směs vlijeme do horké směsi, krátce povaříme a necháme zchladnout. 70 g změklého másla a 1 lžíci moučkového cukru vyšleháme do pěny a postupně vmícháme uvařený zchladlý krém.

JABLEČNÝ KRÉM

4 okrájená vyloupaná jablka nakrájíme na menší kousky, vložíme do hrnce a zalijeme 2 hrnky vody. Přidáme 5 lžic krystalového cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, promícháme a přivedeme k varu. 2 balíčky vanilkového pudinku rozmícháme v 1 hrnku jablečného džusu, přilijeme do jablečné směsi a mícháme do zhoustnutí. Odstavíme a přimícháme hrst posekaných rozinek namočených ve lžíci rumu a hrst opražených mandlových lupínků. Necháme vychladnout a nakonec zlehka přimícháme 250 ml dotuha ušlehané smetany.

JAHODOVÝ KRÉM I.

1 bílek, šťávu z 1 citronu a 8 g želatiny rozpuštěné v 50 ml vody vyšleháme na tuhý sníh. Přidáme 500 g čerstvých jahod rozmixovaných se 400 g krupicového cukru.

JAHODOVÝ KRÉM II.

120 ml zakysané smetany, 120 g lučiny a 70 g moučkového cukru vyšleháme ručním elektrickým šlehačem do pěny. 4 plátky želatiny necháme změknout ve studené vodě a pak ji rozpustíme ve 4 lžících horké vody. 100 g čerstvých jahod rozmixujeme a přidáme do smetanového krému. Dále přimícháme rozpuštěnou želatinu a 125 ml dotuha ušlehané smetany. Nakonec vmícháme lžičku šťávy z limetky a necháme krém vychladit.

JAHODOVÝ KRÉM III.

750 g omytých čerstvých jahod najemno umixujeme s 200 g moučkového cukru. Podle návodu na obalu připravíme 20 g plátkové želatiny. 100 g smetany ušleháme dotuha, po částech vmícháme rozmixované jahody a připravenou želatinu. Krém nakonec zlehka prošleháme a ihned použijeme.

JÍŠKOVÝ KÁVOVÝ KRÉM

Z 50 g másla a 80 g hladké mouky uvaříme jíšku, zalijeme ji 250 ml silné černé kávy a dobře povaříme. 150 g másla třeme se 150 g moučkového cukru a vanilkovým cukrem, přidáme zchladlou jíšku a vyšleháme do pěny.

KAKAOVÝ KRÉM MÁSLOVÝ

100 g másla třeme s 1 lžící moučkového cukru přesátého s 1 lžící kakaa. Vyšleháme do pěny a přimícháme lžíci rumu.

KARAMELOVÝ (krokantový) KRÉM

250 g krupicového cukru upražíme na světlý karamel, zalijeme 250 ml teplé smetany ke šlehání, povaříme a necháme zchladnout. Do vlažné směsi přimícháme 250 g másla, vanilkový cukr a necháme vychladit. Druhý den vyšleháme krém.

KARAMELOVÝ KRÉM (smetanový)

2 šálky světlého přírodního cukru, 3/4 šálku bílého pískového cukru a 3/4 šálku mléka necháme za stálého míchání na mírném ohni zkaramelizovat. Přidáme 1 a 1/4 šálku smetany ke šlehání, dobře promícháme a necháme vychladit. Druhý den přidáme 1 lžičku vanilkové esence a vyšleháme krém.

KÁVOVÝ KRÉM I.

250 ml mléka a 1 kávový pudink smícháme a vaříme do zhoustnutí. Odstavíme a vmícháme 3 lžíce silné černé kávy. 200 g másla třeme se 150 g moučkového cukru, po lžících přidáváme zchladlý pudink a vyšleháme krém.

KÁVOVÝ KRÉM II.

500 ml mléka svaříme s 10 g instantní kávy a 120 g krystalového cukru. 4 žloutky smícháme se 40 g solamylu a 2-3 lžícemi horkého mléka. Směs vmícháme do svařeného mléka s kávou a za stálého míchání necháme krátce povařit. Krém přendáme do misky, poprášíme lžící moučkového cukru a necháme zchladnout. 300 g změklého másla umícháme s 30 g moučkového cukru do pěny a přimícháme zchladlý vařený krém. Nakonec přidáme 40 ml kávového likéru.

KÁVOVÝ KRÉM III.

100 g másla rozpustíme, přidáme 120 g hladké mouky a 2 lžíce krystalového cukru, důkladně promícháme a vaříme na mírném ohni, až se suroviny spojí. Pak ihned přilijeme 250 ml silné černé kávy a za stálého míchání uvaříme hustou kaši. Povrch kaše potřeme máslem, aby se neutvořil škraloup, a necháme zchladnout. 300 g másla vyšleháme se 150 g krupicového cukru a po lžících přidáme zchladlou kaši. Ušleháme do pěny.

KOKOSOVÝ KRÉM I.

Svaříme 250 ml mléka nebo smetany, přidáme 250 g strouhaného kokosu a necháme ho v mléce spařit. Vychladíme. 250 g másla umícháme se 150 g moučkového cukru a vmícháme do kokosové hmoty. Vyšleháme krém.

KOKOSOVÝ KRÉM II.

200 ml mléka svaříme s 80 g krupicového cukru a 80 g jemně strouhaného kokosu. Necháme vychladit. 20 g plátkové želatiny namočíme do studené vody a necháme asi 5 minut bobtnat. Potom želatinu rozpustíme ve vodní lázni. Dotuha ušleháme 250 ml smetany ke šlehání. Rozpuštěnou želatinu přidáme do mléčné směsi a zlehka vmícháme šlehačku. Nakonec dochutíme 40 ml kokosového likéru Malibu.

KOŇAKOVÝ KRÉM

300 ml mléka přivedeme k varu. Ve 100 ml mléka rozšleháme 2 žloutky, 100 g moučkového cukru a 30 g škrobové moučky (solamyl). Směs vlijeme do vroucího mléka a za stálého míchání povaříme do zhoustnutí. Krém posypeme lžící moučkového cukru, aby se nevytvořil škraloup, a necháme vychladnout. 250 g másla vymícháme se lžící moučkového cukru do pěny a po částech přimícháme zchladlý vařený krém. Nakonec přidáme 40 ml kvalitního koňaku. Necháme vychladit.

MALINOVÁ PĚNA

400 g malin rozvaříme s 200 ml červeného vína a 100 g krystalového cukru, necháme zchladnout a propasírujeme přes hustší sítko (aby neprošly malinové pecičky). 5 plátků želatiny necháme změknout ve studené vodě, pak ji rozpustíme v trošce horké vody a přimícháme do malinové šťávy. 200 ml smetany dohusta vyšleháme, přidáme 300 g zakysané smetany a zchladlou malinovou šťávu. Necháme vychladit.

MASCARPONE KRÉM

250 g mascarpone, 100 g lučiny, 80 g moučkového cukru a půl balíčku vyšleháme ručním elektrickým šlehačem do pěny a vmícháme 100 ml dotuha ušlehané smetany. Necháme dobře vychladit a použijeme.

MÁSLOVÝ KRÉM

Utřeme 125 g másla se 3 lžícemi moučkového cukru, přidáme 2 žloutky a 2-3 lžičky rumu. Vymícháme do pěny.

MLÉČNÝ KRÉM KARAMELOVÝ I.

400 g slazeného kondenzovaného mléka, 50 g másla a 3 lžíce hnědého cukru přivedeme k varu a mícháme, dokud směs nezačne karamelizovat. Odstavíme, necháme zchladnout a přimícháme 200 g změklého másla. Vyšleháme do pěny.

NUGÁTOVÝ KRÉM

250 g 100% tuku (Omega) necháme pozvolna rozpustit a trochu zchladnout. Ve 100 ml vlažného mléka rozmícháme 250 g moučkového cukru a 1 balíček vanilkového cukru, přidáme 250 g škrobové moučky, lžíci mleté zrnkové kávy a lžíci kakaa. Směs přiléváme k chladnoucímu tuku a dobře vyšleháme.

OVOCNÉ KRÉMY MÁSLOVÉ

Utřeme 100 g másla a 1 rovnou lžíci moučkového cukru, přidáme 1 lžíci libovolné marmelády (meruňková, pomerančová, jahodová, malinová, …) a vymícháme do pěny. Podle chuti můžeme přidat lžičku rumu nebo citrónové šťávy.

OVOCNÉ KRÉMY

Ve vodní lázni uvaříme kaši z 250 ml vody a 2 lžic polohrubé mouky. 250 g másla třeme s 1 lžící moučkového cukru, přimícháme 3 lžíce libovolné marmelády (meruňková, jahodová, malinová, rybízová, pomerančová, fíková, šípková, …), přidáme zchladlou kaši a našleháme do pěny.

PAŘÍŽSKÝ KRÉM I.

100 g čokolády rozpustíme v 250 ml smetany ke šlehání. Rozmícháme a necháme vychladit (nejlépe v chladničce přes noc). Z vychlazené směsi ušleháme tuhý krém.

PAŘÍŽSKÝ KRÉM II.

200 ml šlehačky, 30 g moučkového cukru, 100 g čokolády, 1 balíček vanilkového cukru a 50 g másla uvaříme na hustou kaši. Necháme dobře vychladit a ručním elektrickým šlehačem vyšleháme do pěny.

PAŘÍŽSKÝ KRÉM III.

V nerezové nádobě svaříme za stálého míchání 500 ml smetany ke šlehání a 400 g čokolády. Po spojení vmícháme 100 g ztuženého tuku a dáme vychladit. Druhý den vyšleháme pevnou náplň.

PIŠKOTOVÝ (sušenkový) KRÉM

Nastrouháme 250 g dětských piškotů nebo máslových sušenek, přelijeme je 250 ml šlehačky a necháme rozmočit. 250 g másla umícháme s 1 lžící moučkového cukru, přidáme rozmočené piškoty, 2-3 lžíce rumu a vyšleháme hustý krém.

POMERANČOVÝ KRÉM

Z 8 žloutků, 2 lžic mléka a 150 g moučkového cukru uvaříme hustou kaši a necháme ji vychladit. Umícháme 200 g másla, po částech přidáme zchladlou kaši a nakonec 4 lžíce pomerančové šťávy. Vymícháme do pěny.

PUDINKOVÝ KRÉM

Ve vodní lázni uvaříme z 1 l mléka, 4 vanilkových pudinkových prášků, 5 lžic krystalového cukru a vanilkového cukru hustý pudink. Vychladíme na pokojovou teplotu. Po kouscích přidáváme 250 g změklého másla a vmícháme 3 lžíce moučkového cukru. Nakonec zamícháme lžíci rumu.

RUMOVÝ KRÉM

120 g másla umícháme se 170 g moučkového cukru, 40 g kakaa a 4 lžícemi rumu do pěny.

RÝŽOVÝ KRÉM MÁSLOVÝ

500 g rýže vaříme v mléce doměkka. 500 g másla umícháme s 250 g krupicového cukru a 20 g vanilkového cukru. Zchladlou rýži propasírujeme a přidáme do máslového krému. Ušleháme dohladka.

SNĚHOVÝ KRÉM

Ze 3 bílků ušleháme tuhý sníh, přidáme 1 balíček vanilkového cukru a dále šleháme ve vodní lázni. 250 g másla třeme do pěny se 150 g pískového cukru a do krému přimícháme zchladlý sníh. Můžeme rovněž přidat strouhanou čokoládu, ořechy, kokos, oranžát, … nebo jen rum podle chuti.

ŠLEHAČKA CITRONOVÁ

1 lžíci želatiny namočíme do 2 lžic mléka. Hustě našleháme 250 ml smetany a zašleháme do ní 2 lžíce prosetého moučkového cukru. Nakonec lehce vmícháme namočenou želatinu a šťávu s kůrou z 1 dobře omytého citronu. Místo citronu můžeme použít pomeranč.

ŠLEHAČKA OVOCNÁ

1 lžíci želatiny namočíme do 2 lžic mléka. Hustě našleháme 250 ml smetany a zašleháme do ní 1 lžíci prosetého moučkového cukru. Nakonec lehce vmícháme namočenou želatinu a 100 g rozmixovaných jahod nebo jiného ovoce.

ŠLEHAČKA PAŘÍŽSKÁ I.

250 ml smetany ke šlehání, 2 lžíce pískového cukru a 1 lžíci instantního kakaa promícháme a přivedeme k varu, ale nevaříme. Necháme přes noc vychladit a druhý den dohusta ušleháme.

ŠLEHAČKA PAŘÍŽSKÁ II.

250 ml smetany ke šlehání přivedeme k varu, přidáme 160 g nalámané hořké čokolády a 2 balíčky vanilkového cukru. Mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Necháme za občasného míchání zchladnout a uložíme do chladničky. Druhý den vyšleháme tuhý krém.

ŠLEHAČKA KOŇAKOVÁ

250 ml vychlazené smetany ke šlehání pevně ušleháme, zašleháme do ní 1 lžíci prosetého moučkového cukru a zlehka vmícháme 2 lžíce hustého vaječného koňaku.

ŠLEHAČKOVÝ KRÉM

250 ml šlehačky, 100 g čokolády na vaření, 1 lžíci kakaa, 1 lžíci solamylu a 1 lžíci moučkového cukru uvaříme na kaši. 250 g másla smícháme s 1 lžící moučkového cukru, přidáme zchladlou kaši a vyšleháme hustý hladký krém.

ŠLEHAČKOVÝ KRÉM KAKAOVÝ

V 250 ml mléka rozmícháme 1 lžíci pískového cukru, 30 g kakaového pudinkového prášku, 1 lžíci kakaa a uvaříme hustý pudink. Do zchladlého pudinku zamícháme 250 ml dobře ušlehané smetany.

ŠLEHAČKOVÝ KRÉM MÁSLOVÝ

250 ml šlehačky svaříme s 250 g pískového cukru a necháme vychladit. 2 kostky másla utřeme do pěny se 2 lžícemi moučkového cukru a po částech přidáváme zchladlou šlehačku. Uložíme asi na hodinu do chladničky a potom vyšleháme hladký krém.

TUKOVÝ KRÉM LETNÍ (trvanlivější – základní)

Z 300 g krupicového cukru a 180 g vody připravíme rozvar a necháme zchladnout. 520 g tuku a 10 g vanilkového cukru šleháme za postupného přilévání rozvaru. Dobře vyšleháme a dochutíme podle potřeby (aroma, kakao, griliáš, …).

TVAROHOVÝ KRÉM I.

100 g změklého másla, 100 g plnotučného tvarohu nebo žervé, 300 g moučkového cukru a 1 lžíci citrónové šťávy našleháme do pěny.

TVAROHOVÝ KRÉM II.

Do malého množství studené vody namočíme 14 lístků želatiny a nahřejeme, aby se rozpustila. Umícháme 125 g másla s 8 lžícemi moučkového cukru a 2 balíčky vanilkového cukru. Přidáme 2 žloutky, 2 vaničky tvarohu, sníh ze 2 bílků, 1-2 skleničky mléka a přilijeme rozpuštěnou želatinu. Dobře vymícháme a hned použijeme do piškotového dortu nebo necháme ztuhnout.

TVAROHOVÝ KRÉM S POMERANČEM

Šťávu ze 3 pomerančů svaříme na hustý sirup a necháme vychladnout. 300 g tučného tvarohu vyšleháme se 150 g mascarpone (popř. pomazánkového másla nebo lučiny), 100 g moučkového cukru a kůrou z poloviny pomeranče do pěny. Nakonec vešleháme zchladlý pomerančový sirup.

TVAROHOVÝ KRÉM SE ŠLEHAČKOU

Do malého množství studené vody namočíme 10 lístků želatiny a nahřejeme, aby se rozpustila. 2 žloutky utřeme se 150 g moučkového cukru, přidáme citrónovou šťávu z jednoho citronu, 500 g měkkého tvarohu, 250 ml ušlehané smetany, rozpuštěnou želatinu, všechno dobře promícháme a nakonec opatrně zamícháme tuhý sníh ze 2 bílků. Použijeme k naplnění piškotového dortu.

VINNÝ KRÉM

6 plátků želatiny namočíme do vody. Ve vodní lázni šleháme 4 žloutky, 140 g moučkového cukru, 150 ml bílého vína, šťávu z poloviny pomeranče a kůru i šťávu z poloviny citronu do hustého krému. Želatinu vymačkáme a rozpustíme ji v horkém krému. Za občasného míchání necháme krém úplně zchladnout a pak do něj přidáme 200 ml dotuha ušlehané smetany.

ŽLOUTKOVÝ KRÉM

Smícháme 750 ml mléka, 180 g krupicového cukru, 100 g krémového prášku (pudinku, škrobové moučky), 20 g vanilkového cukru, 2 žloutky a za stálého míchání dobře povaříme (do zmazovatění škrobu). Necháme za občasného míchání vychladit. Tento krém používáme mj. na nastavení máslových krémů.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..