Lesní zátiší

Rozpočet:

Velký korpus: 12 žloutků, 240 g krupicového cukru, 6 lžic horké vody, 2 vrchovaté lžíce šípkové marmelády, 240 g strouhaných, nasucho opražených, vlašských ořechů, 120 g strouhaných piškotů, 60 g hladké mouky, 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva, špetka soli, sníh z 12 bílků, 1 balíček vanilkového cukru, 12 lžic oleje.

Malý korpus: 6 žloutků, 120 g krupicového cukru, 3 lžíce horké vody, 120 g strouhaných lískových oříšků, 60 g strouhaných piškotů, 30 g hladké mouky, půl lžičky prášku do pečiva, sníh ze 6 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 6 lžic oleje.

Krém: 300 g změklého másla, 1 lžíce moučkového cukru, 500 g koupeného oříškového krému (Hazelnut duo cream), 300 g strouhaných vlašských ořechů, podle chuti rum.

Dokončení: Rum na postříkání korpusů, višňový džem na promazání, 750 g marcipánové hmoty na potažení a ozdobení, gelové potravinářské barvy, koupené marcipánové figurky, čokoládové kamínky.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhanka nebo strouhané ořechy na vysypání dortové a bábovkové formy (bez „komínku“).

 

Lesní zátiší

Postup:

Velký korpus: Žloutky ušleháme s moučkovým cukrem a horkou vodou do husté pěny a zašleháme šípkovou marmeládu. Hladkou mouku promícháme se strouhanými ořechy, piškoty a práškem do pečiva. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj vanilkový cukr a spolu se sypkou směsí po částech zamícháme do žloutkové hmoty. Nakonec po troškách vmícháme olej. Těsto vlijeme do připravené dortové formy (průměr 27 cm) a pečeme při 150-160°C po dobu 60-70 minut. Necháme vychladnout na kuchyňské mřížce.

Malý korpus: Postupujeme stejně, ale pečeme v bábovkové formě po dobu 50-60 minut

Než korpusy zchladnou, připravíme si krém. Změklé máslo vyšleháme do pěny s moučkovým cukrem a po lžících zašleháme oříškový krém. Přidáme rum a necelou třetinu krému odložíme stranou na potření povrchu dortu. Do větší části vmícháme ořechy.

Velký zchladlý korpus dvakrát prořízneme, postříkáme rumem, promažeme marmeládou a slabou vrstvou krému a sestavíme. Korpus z bábovky ořežeme na potřebnou velikost, dvakrát prořízneme a promažeme. Zbylým ořechovým krémem vyrovnáme povrch korpusů a oba uložíme minimálně na dvě hodiny do chladničky. Povrch obou korpusů potřeme odloženým krémem bez ořechů a necháme v chladničce ztuhnout.

Mezitím si připravíme marcipán na potažení. Potáhneme velký korpus, malý vydlabeme lžící, aby vznikla jeskyňka, a rovněž jej potáhneme. Trávu vyrobíme tak, že marcipán protlačíme lisem na česnek. Dozdobíme čokoládovými kamínky, marcipánovými smrčky, barevnými kytičkami a marcipánovými zvířátky.

 

Lesní zátiší

Lesní zátiší

Lesní zátiší

Lesní zátiší

Lesní zátiší

Lesní zátiší

Lesní zátiší

Lesní zátiší

Poznámka:

Marcipánovou trávu jsem dělala poprvé a na vlastnoručně vyrobená zvířátka si netroufám.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..