Modelovací hmoty

CUKROVÁ HMOTA

Rozpočet: 250 g krupicového cukru, 2 lžíce včelího medu, 200 ml vody, potravinářské barvy.

Cukr, med a vodu svaříme na hustý sirup (nesmí zkaramelizovat). Hmotu podle potřeby obarvíme potravinářskými barvami a ještě za tepla z ní nastříkáme na pergamenový papír požadované tvary a necháme je ztuhnout.

MODELOVACÍ HMOTA KARLA BRYMA Z VELKÉ BÍTEŠE

Rozpočet: 1 lžíce sušeného mléka se 14% tuku, 1 lžíce moučkového cukru, 1 lžička Solamylu, vaječný bílek podle potřeby, potravinářské barvy – nejlépe gelové.

Z uvedených surovin vypracujeme vláčnou hmotu (měla by být tvárná asi jako plastelína) a podle potřeby ji obarvíme potravinářskými barvami. Připravíme si pouze takové množství, jaké budeme momentálně potřebovat. Tato hmota nevydrží vláčná ani v případě, že je dobře zabalená ve fólii a uložená v chladnu. Výhodou je, že hotové výrobky rychle ztuhnou a dobře drží tvar. Navíc je čerstvá hmota natolik tvárná, že z ní můžeme vyválet velmi tenké plátky.

MODELOVACÍ HMOTA NA VÝROBU CUKRÁŘSKÝCH OZDOB

Rozpočet: 100 g sušeného mléka, 100 g moučkového cukru, 1 lžička škrobové moučky (solamylu), 1 bílek a potravinářské barvy dle potřeby.

Z uvedených surovin vypracujeme vláčnou hmotu. Pokud hmotu nespotřebujeme, zabalíme ji do fólie a uložíme do chladničky. Pro další použití ji opět zvláčníme kouskem bílku.

NEPRAVÝ MARCIPÁN I.

Rozpočet: 150 g moučkového cukru, 3 lžíce oleje, 150 g sušeného mléka, lžička vody, několik kapek mandlové tresti a potravinářské barvy.

NEPRAVÝ MARCIPÁN II.

Rozpočet: 250 g moučkového cukru, 250 g dětské krupičky, 100 g másla, lžička vody, půl lahvičky mandlové tresti a potravinářské barvy.

NEPRAVÝ MARCIPÁN III.

Rozpočet: 200 g moučkového cukru, 200 g másla, 150 g sušeného mléka, 1 lžíce mandlové tresti a potravinářské barvy.

NEPRAVÝ MARCIPÁN IV.

Rozpočet: 200 g moučkového cukru, 30 g ztuženého tuku, 200 g sušeného mléka, 10 g medu, 1 lžíce mandlové tresti, voda podle potřeby a potravinářské barvy.

NEPRAVÝ MARCIPÁN V.

Rozpočet: 320 g moučkového cukru, 80 g másla, 130 g sušeného mléka, 1 bílek, několik kapek mandlové tresti a potravinářské barvy dle potřeby.

NEPRAVÝ MARCIPÁN SE SVAŘENÝM CUKREM

Rozpočet: 2 lžíce sušeného mléka, 2 lžíce moučkového cukru, 2 lžíce krystalového cukru svařeného na nit se lžičkou vody, lžička másla a několik kapek mandlové tresti.

NEPRAVÝ MARCIPÁN Z KUKUŘIČNÉHO SIRUPU

Rozpočet: 250 g polotučného sušeného mléka, 500 g moučkového cukru, 3 lžíce čirého kukuřičného sirupu*, 2-3 lžíce vody, několik kapek mandlové tresti a solamyl na podsypávání.

*Kukuřičný sirup dostaneme koupit v obchodech se zdravou výživou.

NEPRAVÝ MARCIPÁN ZE SALKA

Rozpočet: 400 g sušeného mléka, 1 plechovka salka, 50-100 ml vody, trochu oleje, moučkový cukr podle potřeby a 1 lžíce mandlové tresti.

Všechny suroviny uvedené v jednotlivých rozpočtech zpracujeme ve vláčnou tužší hmotu, kterou podle potřeby zahustíme cukrem nebo sušeným mlékem. Pokud je hmota příliš tuhá, zvláčníme ji rukama namočenýma do vody. Nepravý marcipán použijeme k potažení a zdobení dortů i na zdobení cukroví, … stejně, jako pravý marcipán.

PRAVÝ MARCIPÁN

Rozpočet: 100 g mandlí, 100 g moučkového cukru, 1 menší bílek, několik kapek mandlové tresti.

Mandle spaříme, oloupeme a najemno umeleme. Přidáme moučkový cukr, bílek a mandlovou tresť a na válu vypracujeme měkkou tvárnou hmotu.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..