Něco málo o mém pečení

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že se pečení cukroví a perníčků stane mým největším koníčkem, asi bych nad tím jen mávla rukou. Cukroví na vánoce se v naší rodině peklo vždycky, ale maximálně 20 druhů a 5-7 kilo. Perníčky mě nebavily vůbec, takže jsem je dělala jen občas.

Když se pak v září 2006 měl ženit můj syn, řekla jsem si, že takovou příležitost už nebudu mít, proto na svatbu upeču a nazdobím perníčky i cukroví. Musím přiznat, že jsem se hodně přecenila, bylo hrozné vedro – venku téměř 30 stupňů, doma u kuchyňské linky přes 40. Neměla jsem cukroví kde uskladnit a navíc jsem chodila do práce. Přes všechny překážky jsem však svůj úkol úspěšně (podle názoru konzumentů) zvládla. Upekla jsem více než 50 kilo cukroví a nazdobila asi 100 ks svatebních perníčků. Vyrobila jsem dokonce perníkový pohár (náročné!). Myslela jsem si, že je to moje první a zároveň poslední akce tohoto druhu.

V polovině následujícího roku se vdávala jedna z mých mladých spolupracovnic a požádala mě, zda bych jí neupekla svatební perníčky. Upekla a nazdobila jsem opět asi 100 ks perníkových srdíček a dala je nevěstě jako svatební dárek. Tyhle perníčky mi šly o něco lépe od ruky a tato činnost se mi začínala líbit čím dál víc. Od té doby už jsem upekla spoustu srdíček, pantoflíčků, podkůvek a různých vánočních perníčků (v poslední době zkouším kloboučky) a vždycky, když končím, těším se na další pečení. Podobně je to s cukrovím. Na Vánoce 2008 jsem upekla 55 druhů cukroví a na kila víc, než sama vážím. A kdo mě zná, ví, že nejsem žádné chrastítko!

Od září 2007, kdy jsem odešla do předčasného důchodu, už peču, za „pláče a skřípění zubů“ mého partnera, téměř nepřetržitě. Perníčky na svatby, vánoce a velikonoce, jako dárky k narozeninám a dalším příležitostem. Cukroví, dorty, rolády a další moučníky peču pro rodinu a známé na svatby, křtiny, narozeniny, vánoce a velikonoce. Inspiraci hledám v kuchařských knížkách, časopisech a na internetu, sbírám recepty od příbuzných a známých. Téměř všechny recepty si pak podle svého upravuji a hodně receptů si sama vymýšlím přímo v průběhu pečení, což dělá určitě i každá z vás. Všechno si hned zapisuji a hotové výrobky fotím. Sestavuji si totiž taky kuchařku vyzkoušeného cukroví v tištěné podobě a s fotografií ke každému receptu.

Pečení a zdobení dortů mi zatím moc nejde, i když chuťově jsou, opět podle konzumentů, dobré. Tady se musím mnohem víc snažit. Rovněž perníkové „stavby“ (chaloupky, krabičky, sáně, …) nejsou můj šálek čaje, protože k tomu nemám dostatek trpělivosti.

Všem, kdo si moje povídání přečetli a mají podobnou zálibu, přeji hodně úspěchů.

Vaše Hanka

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..