Ořechový dort Jadran

Rozpočet:

Korpus: 5 žloutků, 200 g krupicového cukru, 100 g polohrubé mouky, 100 g strouhaných vlašských ořechů, půl balíčku prášku do pečiva, 5 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 5 lžic rozpuštěného másla.

1. náplň: Kaše ze 125 ml mléka, 1 lžíce krupicového cukru a 1 lžíce polohrubé mouky; 125 g másla, 1 rovná lžíce moučkového cukru, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 1 lžíce kakaa, rum podle chuti.

2. náplň: 2 kelímky 31%ní a 2 kelímky 40%ní smetany ke šlehání, 2 balíčky ztužovače, 4 balíčky vanilkového cukru, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 50 g čokoládových lupínků.

Dokončení: 1 kelímek 31%ní a 1 kelímek 40%ní smetany ke šlehání, 1 balíček ztužovače a 1 balíček vanilkového cukru, 1 vrchovatá lžíce strouhaných a několik půlek vlašských ořechů.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhané ořechy na vysypání formy, rum na postříkání korpusu.

Postup:

Kulatou dortovou formu vymažeme tukem, vysypeme strouhanými ořechy a uložíme do chladničky.

Žloutky ušleháme s krupicovým cukrem do husté světlé pěny. Nastrouhané ořechy smícháme s prosátou moukou a práškem do pečiva. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj vanilkový cukr a spolu se sypkou směsí po částech zamícháme do žloutkové hmoty. Nakonec přidáme rozpuštěné zchladlé máslo. Korpus pečeme při 160-170°C po dobu 45 minut. Necháme vychladnout a mezitím si připravíme náplně.

Na první náplň uvaříme kaši a necháme ji vychladnout. Máslo vyšleháme s moučkovým cukrem. Z upečeného zchladlého korpusu odkrojíme slabší plát (asi třetinu), rozdrobíme jej do mísy a postříkáme rumem. Necháme chvíli odležet, potom přimícháme zchladlou kaši, máslový krém, ořechy a kakao. Dortový korpus postříkáme rumem, navršíme na něj připravenou náplň a pečlivě vytvarujeme. Na druhou náplň ušleháme obě smetany se ztužovačem a vanilkovým cukrem a vmícháme vlašské ořechy a čokoládové lupínky. Náplň naneseme na povrch a bok dortu, upravíme a dort uložíme přes noc do chladničky. Druhý den připravíme šlehačku, částí potřeme celý povrch dortu a zbytkem ozdobíme. Na dokončení použijeme strouhané ořechy a půlky.

Poznámky:

Pekla jsem dva stejné dorty, jeden na oslavu a jeden na rozdání.

Dorty byly poměrně pracné, hodně drahé, ale podle konzumentů moc dobré.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.