Ořechový dort k 35. narozeninám

Rozpočet

Spodní korpus: 

  • 10 žloutků
  • 200 g moučkového cukru
  • 200 g strouhaných vlašských ořechů
  • 100 g polohrubé mouky
  • 100 g strouhané hořké čokolády
  • 50 g bílé strouhanky
  • 1 rovná lžička prášku do pečiva
  • 10 bílků
  • špetka soli
  • 1 balíček vanilkového cukru
  • 1 lžíce krupicového cukru

Vrchní korpus: 

  • 3 vejce
  • 150 g krupicového cukru
  • 75 g polohrubé mouky
  • 75 g strouhaných vlašských ořechů

Máslový krém:

  • 500 ml mléka
  • 4 vrchovaté lžíce krupicového cukru
  • 4 vrchovaté lžíce polohrubé mouky (na kaši)
  • 500 g změklého másla
  • 250 g moučkového cukru
  • 100 g strouhaných vlašských ořechů
  • podle chuti rum

Ostatní:

  • máslo na vymazání a strouhané ořechy na vysypání dortových forem
  • jahodová marmeláda
  • rum
  • potahovací cukrářská hmota WI
  • kakao
  • červená gelová barva

Postup

Dvě kulaté dortové formy – větší a menší – vymažeme změklým máslem, vysypeme strouhanými ořechy a uložíme je do chladničky.

Spodní korpus: Žloutky ušleháme s moučkovým cukrem do husté světlé pěny a vmícháme strouhanou čokoládu. Ořechy, mouku a strouhanku promícháme s práškem do pečiva a z bílků, špetky soli, vanilkového a krupicového cukru ušleháme tuhý sníh. Do žloutkového krému pak střídavě přidáváme po částech sypkou směs a sníh. Opatrně promícháme a těsto vlijeme do připravené velké dortové formy. Pečeme v troubě vyhřáté na 150°C po dobu 50-60 minut.

Vrchní korpus: Celá vejce šleháme s krupicovým cukrem do husté pěny, přidáme ořechy promíchané s moukou a těsto vlijeme do připravené menší formy. Pečeme při 150°C asi 25 minut. Oba korpusy necháme vychladnout na kuchyňské mřížce.

Na krém uvaříme kaši z mléka, cukru a mouky a necháme ji vychladnout. Změklé máslo šleháme s moučkovým cukrem, po částech zašleháme zchladlou kaši a nakonec podle chuti rum. Asi třetinu krému odložíme stranou a do dvou třetin vmícháme strouhané ořechy.

Velký korpus dvakrát prořízneme, postříkáme rumem, pláty potřeme marmeládou a krémem a sestavíme. Malý korpus necháme vcelku, potřeme zespodu krémem, postříkáme rumem a položíme na střed velkého korpusu. Celý povrch potřeme odloženým čistým krémem, necháme v ledničce ztuhnout a potom dort potáhneme a ozdobíme cukrářskou hmotou.

Dort z března 2010 – doplněný a upravený recept.

4 komentáře
  1. tetkapernikarka říká

    Moc pěkně vypracovaný dort, Hani 👌

    1. Hanka říká

      Děkuju, Ali, teď už bych se do potahovaného dortu nepustila ani za nic. Na ty jsi byla vždycky mistr Ty! 😀

  2. tetkapernikarka říká

    Hani, bejvávalo 😊 Ale moc mě to bavilo.

    1. Hanka říká

      Však to taky bylo poznat, Ali. 😀

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Web používá Akismet ke snížení množství spamu. Zjistěte, jak jsou zpracovávány údaje z komentářů.