Polevy

BÍLKOVÁ POLEVA I.

1 bílek a 100 g moučkového cukru ušleháme dotuha.

BÍLKOVÁ POLEVA II.

2 bílky, 150 g prosátého moučkového cukru a 4 lžíce vody třeme doběla.

CITRÓNOVÁ POLEVA

200 g moučkového cukru, 1 lžíce horké vody, 2 lžíce citrónové šťávy, 1 lžíce oleje. Cukr zalijeme horkou vodou, přidáme ostatní a vymícháme hustou lesklou polevu.

CITRÓNOVÁ LEDOVÁ POLEVA

1 bílek, 100 g moučkového cukru a 1 lžíci citrónové šťávy umícháme do hladké lesklé polevy.

ČOKOLÁDOVÁ POLEVA I.

4 lžíce vody a 120 g moučkového cukru svaříme na hustý sirup. 60 g změklé čokolády, 1 lžíci prosátého kakaa a 100 g másla (nebo ztuženého tuku) umícháme a za stálého míchání přiléváme horký sirup. Vymícháme do hladké lesklé polevy.

ČOKOLÁDOVÁ POLEVA II.

Nad párou umícháme 4-5 žloutků se 150 g moučkového cukru a přidáme 100 g změklé čokolády.

ČOKOLÁDOVÁ POLEVA III.

160 g moučkového cukru a 125 ml vody uvaříme na hustý sirup, který za stálého míchání přiléváme ke 100 g změklé čokolády. Nakonec přidáme lžičku másla a vymícháme lesklou polevu.

ČOKOLÁDOVÁ POLEVA IV.

80 g změklé čokolády umícháme s 50 g másla nebo ztuženého tuku. Teplou hmotu ihned použijeme.

Jiný poměr: 100 g čokolády a 100 g másla nebo ztuženého tuku.

ČOKOLÁDOVÁ POLEVA V.

200 g hořké čokolády a 6 lžic vody nahříváme ve vodní lázni, dokud se čokoláda nerozehřeje. Přidáme 3 lžíce smetany, odstavíme a přimícháme 1 lžíci vychlazeného másla. Vymícháme hladkou lesklou polevu.

KAKAOVÁ POLEVA I.

100 g másla rozpustíme, přidáme 100 g moučkového cukru prosátého se 40 g kakaa a mícháme, dokud nezačne poleva tuhnout – ihned roztíráme.

KAKAOVÁ POLEVA II.

100 g moučkového cukru zalijeme 50 ml mléka, přidáme 10 g škrobové moučky, 20 g kakaa a 100 g ztuženého tuku, vložíme do nádoby s horkou vodou a šleháme do zhoustnutí.

KAKAOVÁ POLEVA III.

50 ml vody svaříme se 120 g moučkového cukru na hustý sirup. 20 g másla umícháme se lžičkou moučkového cukru a 30 g kakaa a za stálého míchání opatrně přiléváme sirup. Vymícháme hladkou lesklou polevu.

KAKAOVÁ POLEVA IV.

Třeme 100 g másla a 100 g moučkového cukru, přidáme 1 žloutek, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce rumu. Vymícháme hladkou lesklou polevu.

KAKAOVÁ POLEVA V.

80 g másla a 80 g moučkového cukru nahřejeme a rozmícháme. Přidáme vrchovatou lžíci kakaa, zahřejeme k bodu varu a nakonec přimícháme lžíci škrobové moučky rozmíchané ve lžíci mléka. Dobře rozmícháme, odstavíme a ještě teplou polevu použijeme.

KARAMELOVÁ POLEVA

50 g moučkového cukru zahříváme, až se zbarví do zlatohněda. Potom přidáme 3 lžíce vody a za stálého míchání povaříme dohladka. Horký karamel vlijeme do 130 g moučkového cukru a vymícháme hladkou lesklou polevu. Můžeme zjemnit lžící rozehřátého másla.

KÁVOVÁ POLEVA I.

240 g moučkového cukru a 3 lžíce horké silné přecezené kávy umícháme do hladké lesklé polevy.

KÁVOVÁ POLEVA II.

250 g prosátého moučkového cukru třeme se 2 lžícemi horkého mléka a po chvíli přidáme 2 lžíce silné instantní kávy. Třeme tak dlouho, až je poleva hladká a lesklá.

MALINOVÁ POLEVA

260 g moučkového cukru zalijeme 2 lžícemi vařící vody, přidáme 1 lžíci malinové šťávy (může být i jahodová nebo rybízová) a umícháme lesklou hladkou polevu.

MERUŇKOVÁ (rybízová) POLEVA

2 lžíce propasírované meruňkové nebo rybízové marmelády třeme s 1 lžící moučkového cukru, 3 lžícemi horké vody, 2-3 lžícemi rumu a 1 lžící citrónové šťávy, až je poleva sklovitá a hustá.

POLEVA NA PERNÍČKY

450-600 g moučkového cukru několikrát prosejeme, 3 bílky propasírujeme, přidáme přecezenou citrónovou šťávu a lžičku solamylu. V míse třeme nebo šleháme ručním elektrickým šlehačem, přičemž cukr přidáváme postupně. Můžeme přidat potravinářské barvivo nebo přírodní ovocnou šťávu. Na potření ploch použijeme řidší polevu, na zdobení ji zahustíme moučkovým cukrem.

POMERANČOVÁ POLEVA

130 g moučkového cukru, 1 lžíci vařící vody a 1 lžíci pomerančové šťávy umícháme do hladké lesklé polevy.

PUNČOVÁ POLEVA I.

250 ml vody svaříme s 1 vrchovatou lžící krupicového cukru, přidáme 3 lžíce rybízové marmelády, odstavíme a přimícháme šťávu z jednoho citronu a 10 ml rumu. Dobře rozmícháme. Použijeme na zalití piškotových korpusů dortů a řezů.

PUNČOVÁ POLEVA II.

Třeme 250 g moučkového cukru, 4 lžíce punče, 4 lžičky horké vody a 3 kapky oleje, až je poleva hladká a lesklá.

RUMOVÁ POLEVA I.

200 g moučkového cukru smícháme s 1 lžící vařící vody, přidáme 2 lžíce rumu a lžičku oleje. Vymícháme hustou lesklou polevu.

RUMOVÁ POLEVA II.

160 g moučkového cukru, 1 lžíci vařící vody a 2 lžíce rumu vymícháme do hladké lesklé polevy.

RUMOVÁ POLEVA III.

300 g moučkového cukru třeme se 3 lžícemi vařícího mléka, přidáme 1-2 lžíce rumu a vymícháme hladkou lesklou polevu.

ŽELATINA

40 g želatiny v prášku zalijeme 200 ml vody a necháme asi hodinu stát. 100 g krystalového cukru zalijeme 200 ml vody a vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Přilijeme 100 ml ovocného sirupu a chvíli povaříme. Do horké směsi přidáme namočenou želatinu a mícháme do rozpuštění. Necháme trochu zchladnout a použijeme.

ŽLOUTKOVÁ POLEVA I.

4 žloutky, 160 g moučkového cukru a půl balíčku vanilkového cukru umícháme do lesklé hladké polevy. Můžeme přidat trochu citrónové šťávy.

ŽLOUTKOVÁ POLEVA II.

300 g moučkového cukru třeme se 2 žloutky a 1 lžící horkého mléka. Během tření přidáme několik kapek citrónové šťávy a vymícháme hladkou lesklou polevu.

ŽLOUTKOVÁ POLEVA III.

70 g prosátého moučkového cukru a 1 žloutek třeme tak dlouho, až má poleva správnou hustotu na roztírání.

ŽLOUTKOVÁ POLEVA IV.

80 g krystalového cukru svaříme se 4 lžícemi vody. 4 žloutky třeme s 80 g moučkového cukru do pěny a za stálého míchání přiléváme svařený cukr. Vymícháme hustou lesklou polevu.

ŽLOUTKOVÁ POLEVA NA KOLÁČ

6 žloutků, 160 g moučkového cukru a 1 balíček vanilkového cukru třeme a hotovou polevou přelijeme upečený horký koláč. Tato poleva se nehodí na zdobení cukroví a řezů.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..