Tvarohová vánočka z formy

Rozpočet:

Těsto: 400 g polohrubé mouky, 350 g hladké mouky, 100 g krupicového cukru, 500 ml mléka, 150 g másla, 3 žloutky, 250 g měkkého tvarohu, 1 balíček vanilkového cukru, 1 kostka droždí, 1 vrchovatá lžička soli, 1 vrchovatá lžička citrónové kůry.

Ostatní: Máslo na vymazání a na plátky pokrájené lískové oříšky na vysypání formy, rozpuštěné máslo na potření před pečením a moučkový cukr na posypání upečené vánočky.

 

 Tvarohová vánočka z formy

Postup:

Formu na vánočku vymažeme rozpuštěným máslem a dno posypeme plátky lískových oříšků.

Do mísy od kuchyňského robotu prosejeme polohrubou i hladkou mouku. Mléko trochu ohřejeme a rozšleháme v něm tvaroh, krupicový i vanilkový cukr, sůl a žloutky a přidáme citrónovou kůru. Máslo rozpustíme a necháme trochu zchladnout. Mléčnou tekutinu a rozpuštěné máslo vlijeme do mísy s moukou, rozdrobíme do ní droždí a ihned v robotu vypracujeme měkké, spíš řidší, těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme těsto vykynout. Z vykynutého těsta pak oddělíme asi polovinu, vložíme ji do připravené formy, potřeme rozpuštěným máslem, pěkně ve formě urovnáme a necháme ještě chvíli kynout. Pečeme po dobu 15 minut v troubě vyhřáté na 180°C, pak teplotu zmírníme na 160°C a 20-25 minut dopékáme. Špejlí zkusíme, jestli je vánočka dobře propečená, necháme ji stát asi 5 minut ve formě a pak ji překlopíme na kuchyňskou mřížku. Zchladlou vánočku pocukrujeme a nakrájíme.

 

Tvarohová vánočka z formy

Tvarohová vánočka z formy

Tvarohová vánočka z formy

Tvarohová vánočka z formy

Tvarohová vánočka z formy

Tvarohová vánočka z formy

Tvarohová vánočka z formy

Poznámky:

Formu je dobré naplnit maximálně do dvou třetin, jinak ji vánočka „opustí“ a nemá pěkný tvar, což se stalo mně.

Vánočka s tvarohem je nadýchaná a vláčná i po dvou dnech, déle nevydržela.

Druhou polovinu těsta jsem použila na něco jiného.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..