
Valašské frgály
Rozpočet
Těsto na 4 koláče:
- 350 g polohrubé mouky
- 200 g hladké mouky
- 150 g másla
- 75 g krupicového cukru
- 1 balíček vanilkového cukru
- 1 kostka droždí
- 2 žloutky
- 1-2 balíčky sušené citrónové kůry
- 250 ml mléka
- 1 rovná lžička soli
Náplně:
- 1. švestková povidla
- strouhané vlašské ořechy na zahuštění
- mletá skořice
- podle chuti moučkový cukr
- podle chuti rum
- 2. hrušková povidla
- strouhané piškoty na zahuštění
- troška rumu
Drobenka:
- 100 g hladké mouky
- 90 g krupicového cukru
- 50 g másla
- špetka soli
Ostatní:
- mouka na vál
- papír na pečení
- rozšlehané vejce na potření před pečením
- rozvar z másla moučkového cukru a rumu na potření upečených koláčů
- moučkový cukr na posypání.
Postup
Nejprve si připravíme náplně. Švestková povidla podusíme se strouhanými ořechy, skořicí a cukrem, odstavíme a přidáme rum. Hrušková povidla podusíme se strouhanými piškoty a rovněž přidáme rum (hrušková povidla jsem měla domácí, byla hodně sladká, takže jsem do nich nepřidávala cukr). Na drobenku smícháme v misce mouku s krupicovým cukrem, solí a rozpuštěným máslem. Vypracujeme drobivou hmotu a uložíme ji do chladničky.
Do mísy kuchyňského robotu prosejeme obě mouky, uprostřed uděláme důlek, vlijeme do něj trochu vlažného mléka a rozdrobíme droždí. Máslo rozpustíme a necháme trochu zchladnout. Jakmile vzejde kvásek, přidáme do mísy všechny uvedené suroviny a vypracujeme vláčné těsto. Mísu přikryjeme utěrkou, necháme těsto vykynout, vyklopíme je na vál, propracujeme rukama, znovu necháme vykynout a postup opakujeme ještě jednou. (Trojí kynutí doporučila pekařka na internetu.)
Vykynuté těsto rozdělíme čtvrtiny a na pomoučněném válu vyválíme tenké kulaté placky o průměru asi 30 cm. Na každou placku rozetřeme polovinu z připravených náplní (na dva koláče švestková a na dva hrušková povidla) tak, aby zůstalo po obvodu zhruba 7-10 mm volného těsta, které potřeme rozšlehaným vejcem. Každý koláč posypeme čtvrtinou drobenky a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C po dobu 20 minut do zčervenání okraje. Upečené koláče potřeme ihned po vyndání z trouby po obvodu horkým cukerným rozvarem. Zchladlé koláče můžeme poprášit moučkovým cukrem.
Poznámka
Náplně i rozvar jsem dělala „od oka“ podle chuti. Na internetu lze v případě potřeby najít přesné množství surovin.
Hanko, moc tě chválím. Na frgály jsem si nikdy netroufla. Možná proto, že mě to nenudilo, protože je u nás dost výborných pekáren na tyto vyhlášené valašské koláče. Byla jsem zvědavá na konečnou úpravu a potěšilo mne použití máslového rozvaru s cukrem a rumem. To je to, co dělá z valašských koláčů to jedinečné. Jsi šikulka.
U nás frgály normálně k dostání nejsou, ale když jsme občas zavítali na Valašsko, vždycky jsem si je kupovala. Ty moje se k nim ani zdaleka nedají přirovnat, ale byly docela dobré.
Děkuji za pochvalu a krásný komentář, Majko. 🙂
Hani, dnes jsem dostala chuť na kynuté buchty. Určitě ty tvoje frgály jsou chuťově lepší a nádherný. Mám několik nezveřejněných – hlavně nejsou lidi na napsání receptů. 😉
Ivi, tak se pochlap a napiš recepty. 😉 Já už mám v zásobě jen jeden.
Na kynuté buchty mám chuť pořád, jenže z nich občas mívám zažívací problémy.
Díky za pochvalu. 🙂
Hani,tvé frgále,to nejde ani okomentovat…jsou božíííí ! 🙂 🙂
Moc se mi nepovedly, ale byly dobré. Díky, Ali. 🙂