Výroba

BÁBOVKY

Bábovku pečeme v dobře vymazané a vysypané formě (vysypáváme hrubou moukou, strouhankou, strouhanými ořechy, … atp.). Těstem naplníme formu jen asi do dvou třetin, protože bábovka pečením nabude. Těsto roztíráme od středu ke kraji formy, pečením se povrch vyrovná.

Bábovka bude kypřejší, přidáme-li do těsta trochu rumu nebo koňaku.

Špejlí zkusíme, jestli je bábovka dobře propečená – špejle musí zůstat po vytažení z bábovky suchá a čistá.

Upečenou bábovku necháme chvíli stát a pak ji vyklopíme na kuchyňskou mřížku. Kulatou mřížku přiložíme na povrch formy a obrátíme. Pokud bábovka neodpadne, položíme na dno formy utěrku namočenou ve studené vodě. V případě potřeby opakujeme, dokud se bábovka neuvolní.

Ještě horkou posypeme bábovku moučkovým cukrem.

CUKROVÍ

Sváteční cukroví pečeme alespoň 14 dní předem (pokud není v receptu výslovně uvedeno jinak), aby se patřičně rozleželo.

Množství surovin uvedené v receptech si můžeme podle potřeby ve správném poměru přizpůsobit.

Z časových důvodů můžeme z každého základního těsta připravit několik druhů cukrovinek odlišených náplněmi, polevami a zdobením.

Všechny suroviny na přípravu cukroví by měly mít pokojovou teplotu.

Těsto připravujeme večer, zabalíme je do fólie, uložíme do chladna a zpracováváme až druhý den. Těsto můžeme rovněž zabalit do utěrky nebo uložit mezi dva hluboké talíře.

DORTY

Dortový korpus upečeme a plníme a zdobíme jej až druhý den.

Těstem naplníme formu jen asi do dvou třetin, protože při pečení těsto nabude. Před pečením propícháme střed, aby mohla ucházet pára a povrch byl rovnější.

Dorty pečeme ve středně teplé troubě. V mírnější troubě by se vysušily a při vyšší teplotě by nebyly dobře propečené a povrch by se spálil.

Po upečení necháme dort chvíli ve formě a pak jej vyklopíme na prkénko nebo drátěnou podložku (spodní strana bude nahoře).

Hotový korpus (druhý den po upečení) jednou nebo dvakrát prořízneme. Aby nebyl dort suchý, pokapeme jednotlivé pláty rumem nebo cukrovou vodou s rumem.

Dort potřeme pikantní marmeládou kvůli chuti a proto, aby se ucpaly póry a krém se nevsakoval.

Chceme-li povrch dortu potřít krémem a pak přelít polevou, musíme dort natřený krémem nejdříve nechat ztuhnout v lednici. Polevu je potom třeba roztírat hodně rychle.

Hotový dort krájíme dlouhým nožem s tenkou čepelí, který namáčíme v horké vodě a otíráme do ubrousku.

KOBLIHY

Koblihy nenasáknou tolik tuku, pokud do těsta přidáme trochu alkoholu. Alkohol tuk rozkládá.

Při smažení koblih by mělo být omastku alespoň tolik, aby polovina koblihy byla ponořená. Jinak budou koblihy nízké.

Aby tuk při smažení koblih neprskal, vložíme do něj několik párátek.

První stranu koblih smažíme pod pokličkou, ale při smažení druhé strany již pokličku nedáváme.

Správně usmažená kobliha by měla mít po obvodu uprostřed světlý proužek.

ROLÁDY

Aby byla roláda vláčná a dobře se stáčela, přidáme do těsta několik kapek oleje.

Těsto na rolády pečeme rychle v předehřáté troubě. Jinak vysychá a při stáčení se láme.

Rolády pečeme na pomaštěném papíru. Po upečení je překlopíme na vlhkou utěrku a papír sloupneme. Pokud nejde papír sloupnout, povrch navlhčíme.

Jestliže chceme plnit roládu máslovým nebo jiným tukovým krémem, musíme ji nechat vystydnout. Na upečené těsto položíme vlhký papír nebo utěrku a roládu stočíme. Po vychladnutí ji rozvineme, potřeme krémem a opět pevně stočíme.

MOUČNÍKY OVOCNÉ

Ovoce s tuhými slupkami raději oloupáme. Aby nezhnědlo, vkládáme je do studené vody okyselené kyselinou citrónovou.

Moučníky s ovocem mohou být někdy rozměklé a zvlhlé. Zabráníme tomu tak, že povrch těsta nejdříve potřeme rozšlehaným bílkem a pak teprve poklademe ovocem.

Pokud chceme ovocný moučník podávat až druhý den, posypeme piškotový korpus strouhanými mandlemi nebo ořechy a pak teprve rozložíme ovoce. Takto rovněž zabráníme předčasnému rozmáčení podkladu.

Aby ovoce zůstalo uvnitř moučníku (třešně, rybíz, borůvky, …) a nekleslo ke dnu, obalíme je nejdříve v mouce a potom rozložíme na těsto.

Mražené ovoce před přípravou moučníků nerozmrazujeme

MOUČNÍKY Z KŘEHKÉHO TĚSTA

Křehké těsto zpracováváme nejdříve nožem a potom studenýma rukama. Hotové těsto zabalíme do fólie a uložíme alespoň na hodinu do chladničky. Měkké těsto se trhá a po upečení drolí.

Křehké těsto by mělo být hutné a zároveň tvárné. Je-li třeba, přidáme do těsta trochu tekutiny: vodu, smetanu, žloutek, libovolnou lihovinu, … atp.

Křehké těsto musíme v každém případě nechat nejméně 30 minut, avšak raději hodinu, odpočinout v chladničce. Pokud nemáme tolik času, postačí 15 minut v mrazničce.

Křehké těsto se výborně hodí ke zmrazení.

Moučníky z křehkého těsta potíráme před pečením na povrchu mlékem nebo rozšlehaným žloutkem. Změkčeným povrchem unikají při pečení páry a těsto se netrhá. Potřený povrch se také rychleji zbarvuje.

MOUČNÍKY Z PIŠKOTOVÉHO TĚSTA

Jemné piškotové těsto zpracováváme rychle a nenecháváme ho dlouho stát. Z těsta by vyprchal vzduch, ztratilo by lehkost a kleslo. Je proto třeba připravit plech nebo formu předem, aby se do ní mohlo těsto ihned po vypracování nalít.

MOUČNÍKY Z TŘENÉHO TĚSTA

Třené těsto bude ještě jemnější, když ušleháme sníh z bílků a vmícháme ho do těsta až na závěr. Přidáním 1-2 lžiček koňaku získá koláč z třeného těsta lepší barvu i chuť.

Tuk do třeného těsta by měl mít teplotu asi 23°C (pokojovou), aby se dobře zpracovával.

Pokud přidáme k tukovému základu příliš studená vejce, hmota se srazí a vytvoří hrudky. Vejce by rovněž měla mít pokojovou teplotu.

Pokud přidáváme do těsta sníh z bílků, vyšleháme jej dohusta, přidáme část cukru a znovu přešleháme. Sníh tak mnohem lépe drží a kypří těsto.

Těsto na řezy by mělo být spíše řidší. Moučník je pak lehčí a pórovitější a při pečení „vyběhne“ do výšky.

Těsto na řezy pečeme v mírně vyhřáté troubě. Nesmíme je ani sušit ani péci zprudka. Při vyšší teplotě se na povrchu moučníku vytvoří kůrka, kterou nemohou unikat plyny tvořící se při pečení, a povrch moučníku se potrhá.

PEČIVO Z KYNUTÉHO TĚSTA

Aby těsto dobře vykynulo, nesmíme přímo k droždí přidávat sůl, ani tuk, protože by se zastavil vývoj kvasinek. Stejně tak je na závadu příprava ve velkém chladu nebo naopak v teple. Ideální teplota na kynutí těsta je 21°C.

Na kynuté těsto používáme vždy čerstvé droždí. Poznáme je podle hedvábně lesklého povrchu a svěží nakyslé vůně. Při lámání se hladce drolí.

Kynuté těsto zaděláváme vždy od řidšího k hustšímu. Nikdy naopak, protože by se porušila soudržnost a kvalita těsta.

Jakmile kynuté těsto zdvojnásobí svůj objem, můžeme s ním pracovat.

Pokud těsto nevykyne, připravíme si nový kvásek, vpracujeme do těsta a necháme vykynout.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..