
Kváskový chléb s kmínem
Rozpočet
Těsto:
- 190 g pšeničné chlebové mouky
- 7 g soli
- 2-3 g kmínu
- 12 g droždí
- 120 ml vody
- 200 g kvásku (mraženého)
Ostatní:
- mouka na vál
- papír na pečení
- voda na potření
- kmín na posypání
Postup
Nejprve necháme při pokojové teplotě rozmrazit kvásek.
Do mísy prosejeme mouku, uprostřed uděláme důlek, do něj rozdrobíme droždí a přilijeme polovinu vlažné (asi 35°C) vody. Necháme zhruba půl hodiny odstát. Potom přidáme sůl, kmín a kvásek a za stálého hnětení vléváme zbylou vlažnou vodu. Vypracujeme hladké mírně lepivé těsto, mísu přikryjeme utěrkou a necháme těsto hodinu kynout. Poté je vyklopíme na pomoučněný vál, propracujeme rukama a utvoříme bochánek, který přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Bochánek necháme ještě asi 40 minut kynout, přičemž jej vždy po deseti minutách potřeme vodou. Nakonec bochánek posypeme kmínem a vložíme plech do trouby vyhřáté na 240°C. Po dvou minutách teplotu zmírníme na 220 °C a chléb pečeme po dobu 30-35 minut dočervena. Dobře upečený chléb by měl při poklepání na spodek pěkně „zvonit“.
Poznámka
Kvásek jsem měla koupený, recept je z obalu. Byl to můj první kváskový pokus, jinak mám v úmyslu založit vlastní kvásek, hmmm … už dlouho. 😉
Těsto jsem měla dost řídké a chléb při pečení hodně popraskal, ale byl moc dobrý. Příště do něj přidám ještě nějaká semínka.
Popraskaný chleba mám ráda. Jako dítě jsem z krámu nosila chleba vždycky okousaný a maminka se zlobila. Ale já jsem té kůrčičce u praskliny nemohla odolat. Kde se dá kvásek koupit? Také jsem si myslela, že když se použije kvásek,tak už se nedává droždí. Můj omyl.
Tenhle kvásek mám od jedné firmy, která k nám vozí mražené potraviny. Byla to dodávka na vyzkoušení.
Normálně se ke kvásku do těsta droždí nepřidává, Majko, těsto s kváskem se ale musí nechat kynout několik hodin, u droždí stačí hodina nebo dvě.
Díky za návštěvu a komentář. 🙂
Hani, jsi šikulka. Chleba vypadá krásně. 🙂
S tou šikulkou zrovna dvakrát nesouhlasím, ale chleba byl dobrý. 😉 Dík, Ivi. 🙂